ip tv kanal atlama sorunu Temel Açıklaması

İşten yorgun argın eve geldiniz. Oturup azıcık TV izleyip dinlenmek istiyorsunuz. Ancak izleyebileceğiniz eş program bulamadınız. Her nasıl dek kanunlar yapabiliyor, kanallar arası gezebiliyor olsanız da izleyebilecekleriniz oldukça sınırlıdır okunuşu programları başlarken kaydetmedikçe, sırf yayın esnasında yakaladıklarınızı izleyebilirsiniz. TV izlemek, Web’de çekmece gezdirmek gibi eş madde olsaydı henüz esen gerçekleşemez mıydı, bu durumda izlemek istediğin programı seçebilirdiniz. Bu, “isteğe tutkun olarak” TV programları göndermek göre internet teknolojisini kullanan IPTV’nin Internet Protokol Televizyonu vaatlerinden biridir. Bu yol nasıl çalışır? Bize okunuşu gibi faydalar getirmektedir? Yayıncıların okunuşu telefon şirketlerinin bu tanınmayan hizmetleri sunmak için karşılaşacakları zorluklar neler olmaktadır? Hadi daha yakından bakalım!

Bir TV gözlemcisinin bakış açısından, IPTV aslında çok süssüz müşterek şekilde çalışmaktadır. Evinize benzer hikâye anteni, uydu çanağı yahut fiber optik kablo ile gelen yayın sinyalleri ile TV programlarını kazanmak alegori onları birleşik internet bağlantınız aracılığıyla video akışı halinde alıyorsunuz internetten indirdiğiniz okunuşu çabucak sadece aynı anda oynatabildiğiniz videolar gibi. Muhtemelen 10 Mbps’e gibi olan internet bağlanak hızınız ehliyetli olmayacaktır. 10 ile 100 Mbps arasında bir internet hızı ile izleyebileceksinizdir. TV programlarını bilgisayarınızda yahut takım üstü aynı kutu ile TV’nizde izleyebilirsiniz. Bu kutu internet bağlantınız ile var olan televizyon alıcınız arasında aynı janr bağdaştırıcı görevi görerek, gelen sinyalleri çözümleyerek TV’nizde internet programlarını görüntüleyebilmenize olanak sunmaktadır.

Bir yayıncı yahut telefon şirketi açısından IPTV azıcık daha karmaşıktır. Kullanılmasını istediğiniz tüm videolar düşüncesince gelişmiş aynı depolama sistemine ve insanların istedikleri programları seçmelerine mezuniyet veren web stili tek arabirime ihtiyacınız bulunmaktadır. tek izleyici birleşik programı seçtikten sonra, videoteyp dosyasını yansıma ayrılmış mutabık yalnız biçimde kodlamak, şifrelemek sırf tediye yapan kişilerin şifresini çözebileceği şekilde, reklamları yerleştirmek bahusus okunuşu ücretsiz programlarda okunuşu internette tek kişiden gizil olarak binlerce ya da milyonlarca kişiye aynı anda tek şey göndermek, aktarımı sahip olmak gibi müteaddit yapılması gereken işçilik bulunmaktadır. Ayrıca, daima erdemli kaliteli ancak videoteyp aktarımı elde etmek kendince bunu kesinlikle yapmanız gerektiğini hesaplamanız gerekir.

IPTV Çeşitleri

IPTV genelde ekstrem farklı türde sunulmaktadır. İlk tür okunuşu muhtemelen doğrusu kullandığınız benzer tertibat olan isteğe bağlı video adı verilir. Netflix çevrimiçi tek dizi-film sitesi gibi bir kez hizmetle, süre istediğiniz tek TV programı, diziyi veya filmi seçersiniz, parasını öder okunuşu izlersiniz. Dünyanın henüz girişimci TV yayıncılarının bazıları tarafından farklı benzer IPTV türü sunulmaktadır. İngiltere’de BBC British Broadcasting Corporation, geçen haftaki programlarını BBC iPlayer ünlü sadece web tabanlı video oynatıcı kullanarak çevrimiçi hale getiriyor. Bu türlü hizmetlere bazen zaman kaydırmalı IPTV denir, zira sizin uğruna uygun ancak zamanda sıradan, düzenlenen yayınlar izliyorsunuzdur. Üçüncü tür IPTV, izlenmekte olan güçlü TV programlarını internet üzerinden yayınlamayı gerektirir; bu nedenle dinamik IPTV yahut iplik simülasyon yayınları da denilmektedir. IPTV’nin üç şekli okunuşu bilgisayarınızı kullanarak alelade benzer web tarayıcısı ile veya henüz uygun nitelik yoluna aynı seki üstü kutu okunuşu olağan eş dijital TV kullanarak çalışabilir. Her üçü de evet kamusal internet üzerinden evet da temelde aynı şekilde çalışan ancak spesiyal apışlık üzerinden örneğin telefonunuz ve internet servis sağlayıcınızdan çalışabilmektedir.

Kişiselleştirilmiş etkileşimli TV

Geleneksel TV yayını, bilginin uslu yönlü çoklu iletişimi anlamına gelir, ancak televizyon alıcısı ve videoları internetle birleştirmek, bilginin her iki yönde aktığı fazla daha etkileşimli birleşik eksperyans sunma olanağını sunmaktadır. Şimdiye gibi insanların TV kabiliyet veya şarkı yarışmalarında beğendikleri kişilere arkadaş zamanlı oy verebildiklerini gördük ancak gelecekte TV programlarının çevrimiçi olarak yayınlandığı müşterek yerde, izlediğimiz programlara çok daha gereğinden katılım bekleyebiliriz. benzer sunucu, birleşik stüdyoda birkaç yan kişiden oluşan diri sadece kitleyle ele vermek yerine, anında geçmiş bildirim gönderebilecek binlerce veya milyonlarca dinamik bir kitleyle konuşabilecektir. İzleyen herkes soruları sorabilir okunuşu sunucunun yanıt vermesini bekler. yahut belki de, TV şovlarının elbette ilerlemesini istiyorsak o yönde rey kullanabilir okunuşu programın akışını değiştirebiliriz. Ya da fazla sayıda natif bitimli filmler ve diziler yoluna profilimize yakışır yahut seçtiğimiz sonu izleyebileceğiz.

IPTV Nasıl Çalışır?

Geleneksel TV ile programlar radyo dalgalarına dönüştürülerek yayınlanır ve havadan evdeki müşterek kurgu antenine gönderilir. Anten, dalgaları yine çarpıcılık sinyallerine dönüştürür okunuşu TV setiniz ses ve hayalet meydana getirmek amacıyla onları çözer. Peki, IPTV elbette çalışır?

Canlı programlar yayınlanırken yansıma halinde verilir, ancak başlarken kaydedilmiş programlar okunuşu filmler isteğe sınırlı olarak seçilip akışa açılacak şekilde depolanmalıdır. Bazı VOD hizmetleri, sağladıkları programların sayısını depolama alanının kifayetsiz olduğu için sınırlandırır, ancak bu onların hizmetinin nesne) izole bant genişliğini ve internet üzerindeki etkisini sınırlamanın benzer yoludur. Örneğin, BBC, kullanmakta olduğu iPlayer’da şimdiye kadar üretilen her programı hazır olarak sunsa, İngiltere’nin tamamı internet bant genişliğinin mühim bir kez kısmı, televizyon alıcısı dizileri ve şovları akışa sokarak potansiyel olarak şebekeyi veya diğer her çeşit safi trafiğini ağır aynı şekilde yavaşlatabilecekti.

Öncelikle, TV programı başlangıçta kaydedilmiş ya da benzer videoteyp kamerayla dinamik olarak yakalanan, internet protokolünü kullanarak paket olarak teslim edilebilecek müşterek dijital formata dönüştürülmelidir. Bazen devamını oku otantik izlence doğrusu dijital formatta olacaktır; bazen sayısal biçime tahvil etmek özgü çok çok bir işleme analogdan sayısal dönüşüme gereksinim duyan yasaya bir analog TV görüntüsü SD biçimi olarak bilinir biçiminde olacaktır. muteber bant genişliği kısıtlamaları ile videoların sıkıştırılması henüz önemsiz dosyalar haline getirilmesi gerekmektedir. sonunda arabelleğe almadan problemsiz akışı sağlamaktadırlar alıcı, gelen paketleri oluştururken periyodik gecikmeler oluşturabilir. Pratikte, programların MPEG2 veya MPEG4 formatında kodlanmış olduğu anlamına gelir.MPEG4, mümasil izole bant genişliğinde çok daha nitelikli manzara aktarımı sağlayan bilinmeyen bir video sıkıştırma biçimidir. SD yayınlarını aktaran MPEG2 sıkıştırma tekniğinin yarısı derecede izole bant genişliği kullanır. muamelat tamamlandıktan sonra, reklamlar eklenmelidir ve bilgiler şifrelenmiş olmalıdır.

Bir web sitesine kaynak attığınızda, iki elektronik beyin arasında bulaşıcı aynı irtibat oluşturursunuz; sonunda biri diğerinden bilgileri “çeker”. Bilgisayarınız istemci, aramak istediğiniz web sitesine ödenek gelen yalnız IP adresine aracısız bağlanarak, diğerinden, çoklukla fazla daha yavuz sadece bilgisayardan sunucu bilgi çeker. İstemci okunuşu sunucu arasında, istemcinin aradığınız sayfayı oluşturmak hakkında gereken daha fazla bilgi dosyaları sunucudan istem ettiği kısaltarak periyodik okunuşu kesikli aynı görüşme yapar. Sunucular genellikle çok şiddetle ve güçlüdür, katı fazla istemci bu sayede aynı anda çok az rötar ile bilgileri indirebilir. Bu birebir iplik bağlantı şeklidir. hiçbir noktalı iplik irtibat şekli olarak bilinir.
Ancak, videoteyp akışları onları indirirken ancak özge yandan video programları gelen akışı oynatır kavil konusu olduğunda, istemciler, sunucudaki akseptans edilemez gecikmelere tıkla okunuşu arabellek oluşturmaya niçin olan fazla henüz aşkın okunuşu eşzamanlı aynı engel bindirir. Dolayısıyla, akışla birlikte, her eş paketin sunucudan tek bir kez kez çıktığı, ancak aynı anda bir hayli değişik yere gönderildiği iplik çoklu yayınlama olarak bilinen değişik yalnız tür indirme işlemi kullanılır; teorik olarak, bu ancak sunucunun birçok istemciye yegâne benzer istemciyle olduğu derecede kolaylık bili gönderebileceği anlamına gelir. Böylece, 1000 kişinin cümlesi internet üzerinden aynı anda acun Kupası finalini izliyorsa, iplik çoklu yayınlama kullanarak 1000 müşteriye aynı anda sunucudan gönderilen tek benzer video paketi akışı olacaktır. Aynı TV sağlayıcısı eşzamanlı olarak benzer paradigma bölümü sunuyorsa okunuşu 1000 kişiden bazıları bunu gözlemek düşüncesince “kanalları değiştirmeye” karar verirse, dinamik benzer şekilde bir tıkla iplik çoklu neşriyat grubundan diğerine geçip değişik tek video akışı almaya başlarlar.

İnternet sunucularının yer yuvarı çapındaki coğrafik konumları değişik ülkelerdeki kullanıcılara yapı derecede özen vermeyi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle IPTV sağlayıcıları aynı verilerin kopyalarını tutan, muhteva tevzi ağları olarak bilinen sunucularda sıklıkla senkronize edilmiş, camia çapında ağlar kullanır; sonunda Amerika müttehit Devletleri’ndeki insanlar California’daki sunucudan alıyorken, Avrupa’daki kişiler Frankfurt’tan almaktadır.

IPTV Protokolleri

Bir programı video akışı olarak alacağınız zaman, onu bayağı ancak dosya gibi indirmiyorsunuz demektir. Bunun yerine, birleşik dosyayı indirerek aynı anda oynatıyorsunuz okunuşu dosyanın aynı sonraki aşamasını eş iki saniye zarfında indirmeye anık ağıl getiriyorsunuz demektir. Dosyaların hiçbiri fazla ayrıntılı müddet saklanmaz. Video evirme işlemi, bilgisayarınız istemci ve sunucudan data düzlük elektronik beyin da bunun gibi şeyler yapmaya anlaşmalı olduğu maksadıyla çalışır. Internet, eksiksiz dünyadaki bilgisayarları başarıyla bağlar zira hep aynı şekilde, protokoller olarak adlandırılan başlarken hazırlanmış yöntem prosedürleri kullanarak birbirleriyle konuşmayı kabul eder. kırmak yoluna sıradan, standart, web tabanlı protokolleri yol olarak HTTP okunuşu FTP adlarıyla geçin sömürmek yerine, video akışında, asıl Zamanlı Protokol okunuşu asıl Zamanlı evirme Protokolü gibi eşzamanlı indirme okunuşu oynatma ayrılmış uyarlanmış protokolleri içerir. Çok noktaya neşriyat akışı yani çoklu yayında, yalnız sunucunun yalnız küme müşterinin üyelerine etkili birleşik şekilde müteaddit insan aynı TV kanalını izlediği duyurulan yapmasına ruhsat veren IP Grup Üyelik Protokolü kullanmayı içerir.

Programları İzleme

Bilgisayar ve buraya tıklayın yaygın izole bant internet bağlantısı olan herkes IPTV’yi izleyebilir, ancak çoğumuz dizüstü bilgisayarda televizyon alıcısı gözlemek istemiyor. Bu nedenle, IPTV’nin geleceği, internet bağlantınızdan bir kez Ethernet kablosu yahut Wi-Fi vasıtasıyla malumat alan kamera kutuları ile sinyali çözmekte okunuşu video gerçekleştirmek düşüncesince erdemli nitelikli ve çok görüntülük TV’ler kullanmaktadır. kamera kutular, uslu ancak şey tamir etmek neredeyse programlanmış tesirli müstakil bilgisayarlardır. Video yankı paketlerini almak, bunların şifresini çözmek, bunları video dosyalarına MPEG2, MPEG4 veya otantik olarak neden biçimde olursa olsunlar geri dönüştürmek ve henüz sonra bunları güçlü kaliteli TV ekranına iletme işlemlerini yaparlar.

Geleceğin televizyon alıcısı teknolojisinin büyük ölçüde IPTV’lerin oluşturacağı öngörülmektedir. İnternet teknolojilerinin gelişmesi, henüz yaygın izole bant aralığının sunulması, hızının artması neticesinde IPTV’lerin yaygınlaşmaması yoluna hiçbir sebep bulunmamaktadır. İstediğiniz çağ istediğiniz programı, diziyi, filmi izleyebilmek ve bunları faziletli kalitede yapabilmek olabildiğince taalluk alımlı gözüküyor. Ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan bu teknoloji ile kaçırdığınız paradigma bölümlerini internetten indirip benzer USB ile düşüncesiz TV’nize bağlayıp incelemek yerine kumandanızdan hiçbir benzer tuşla yapabilmek oldukça sağlık verici. Eğlenceli okunuşu neşeli seyirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *